Grupės: “Pelėdžiukai”, “Žirniukas”
Vadovės: ikimokyklinio ugdymo mokytojos Gintarė Jasevičienė, Jolanta Verbickienė, Vida Barinova, Justina Sudeikienė
Projekto koordinatorius: direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Pumputienė
PROJEKTO PRISTATYMAS
VEIKLŲ PRISTATYMAI
- – 2023 m. kovo 29 d.
- – 2023 m. gegužės 4- 5 d.
- – 2023 m. birželio 17 d. praktinis užsiėmimas Jurbarke
KONFERENCIJOS
- Mokslinė konferencija Trakuose (2023 m. balandžio 28-29 d.)
- Tarptautinė konferencija Badene (Austrijoje 2023 m. gegužės 17-21 d.)
- Tarptautinė konferencija Birštone (2023 m. spalio 5-6 d.)
- KNEIPO koordinatorių suvažiavimas Islandijoje 2024 m. balandžio/ gegužės mėn.
Projekto pristatymas
Patvirtinimas "Dėl dalyvavimo Gamtosauginių mokyklų programoje"
7 Gamtosauginių mokyklų programos žingsneliai
Kodeksas "Keliaukime žaliuoju taku"
Įsakymas "Dėl Gamtosauginio komiteto sudarymo lopšelyje-darželyje "Eglutė"
Gamtosauginės mokyklos veiksmų planai
Gamtosauginės mokyklos veiksmų planas 2020-2021 m.m.
Loading...
Gamtosauginės mokyklos veiksmų planas 2019-2020 m.m.
Loading...
Gamtosauginės mokyklos veiksmų planas 2018-2019 m.m.
Gamtosauginės mokyklos veiksmų planas 2017-2018 m. m.
Gamtosauginės mokyklos veiksmų planas 2016-2017 m. m.
Veiksenos
Obuoliukas – vitaminų kamuoliukas
Rugsėjo 2-osios rytas vaikų lopšelis-darželis „Eglutė“ pakvipo obuoliais: vyresniųjų grupių vaikai ruošėsi renginiui „Obuoliukas – vitaminų kamuoliukas“. „Žirniuko“ grupės ugdytiniai obuolius kepė, „Bitutės“ grupės vaikai iš obuoliukų spaudė sultis, o „Pelėdžiuko“ darbštuoliai kepė obuolių pyragą. Atlikę numatytus darbus, visi buvo pakviesti į lauką. Susiskirstę į 3 komandas: raudonųjų, geltonųjų ir žaliųjų obuolių, vaikai atsakinėjo į klausimus, minė mįsles, deklamavo išmoktus eilėraštukus, žaidė pajuokavimus, svėrė obuolius, norėdami surasti patį didžiausią ir patį sunkiausią. Smagu buvo rungtyniauti, nešti obuolį mediniame šaukšte. Buvo užduotėlė ir grupių mokytojoms: joms teko lupti obuolį, kad lupena būtų kuo ilgesnė. Vaikai „sirgo“ už savo mokytojas, liniuote matavo lupenas. Pašokę ir padainavę, vaišino draugus savo gamintais obuolių patiekalais.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Vida Barinova
Keliaujam S.Kneipo taku į sveikatos šalį
Ukmergės vaikų lopšelio – darželio „Eglutė“ „Žirniukų“ grupės ikimokyklinio ugdymo mokytojos tris metus vaikų ugdyme taikė S. Kneipo sveikatinimo elementus. Grupėje darydami rankų voneles, kūno apsitrynimą vėsiu vandeniu, vaikščiodami basomis įvairių faktūrų takeliais, atlikdami kvėpavimo pratimus, gerdami vaistažolių arbatas, vaikai stiprino organizmo imuninę sistemą. Taikant S. Kneipo metodo elementus, buvo pastebėta, kad vaikai mažiau serga virusinėmis ligomis. Vandens ir judėjimo procedūros teigiamai veikia ugdytinius: ramina, gerina emocinę savijautą, skatina bendravimą, teikia džiaugsmą, malonumą ir visad yra vaikų labai laukiamos.
Siekiant efektyvaus S. Kneipo grūdinimo(si) elementų panaudojimo ir lauke, buvo atnaujintas darželyje turimas sveikatingumo takas: įsirengti purvo ir vandens takeliai, sumontuoti turėklai. Pasivaikščiojimas atnaujintu S. Kneipo taku suteikė vaikams daug džiaugsmo, plėtojo vaikų fizinius, psichologinius ir emocinius įgūdžius, stiprino imunitetą. Šalia sveikatingumo tako vaikų sodintos ir prižiūrimos vaistažolės, teigiama aplinkos harmonija, vaistažolinių arbatėlių gėrimas padėjo atsipalaiduoti, nusiraminti ir įveikti stresą.
Siekdamos pagilinti turimas žinias, rugsėjo 23-24 dienomis į Birštone vykstančią tarptautinę konferenciją „Sebastiano Kneipo sveikatinimo metodo pritaikomumas švietimo sistemoje-iššūkiai, patirtys ir sprendimai“, vyksta dar trys ikimokyklinio ugdymo mokytojos, kurios savo žinias apie Kneipo metodo svarbą vaikų įstaigoje, taip pat taikys savo darbe.
Išvyka į ''Arklio'' muziejų
Gražų, saulėtą rugsėjo 14-osios rytą Ukmergės vaikų lopšelio-darželio “Eglutė“ „Žirniukų“ grupės ugdytiniai išvyko į Anykščių rajone, Niūronių kaime įsikūrusį „Arklio“ muziejų. Autentiškoje kaimo sodyboje vaikus pasitiko tautiniais rūbais pasipuošusi gaspadinė Nijolė, kuri maloniai pakvietė visus užeiti į trobos vidų. Šiltoje, duonos raugu kvepiančioje seklyčioje, šeimininkė papasakojo vaikams apie šeimos tradicijas, supažindino su senoviniais buities rakandais. Pasakodama apie duonos kelią nuo rugių sėjos iki duonos riekės, kad vaikams būtų aiškiau, pasitelkė pasaką „Kaip vilkas duonos užsimanė“. Iš duonkubilio pasiėmusi tešlos gabalą, šeimininkė suformavo duonos kepaliuką, padėjusi ant ližės pašovė į krosnį. Kiekvienas vaikas turėjo nepakartojamą galimybę suformuoti ir, ką tik iškūrentoje duonkepėje, išsikepti savo duonos pagranduką. Kol kepė duonelė, vaikus pakvietė į kiemą pažaisti senovinių žaidimų, aplankyti Arklio muziejų, pasisupti medinėse supynėse, karuselėse. Griždami į namus, vaikai, duonele kvepiančiame autobuse, dalinosi įspūdžiais, džiaugėsi, kad namiškiams veža lauktuvių po duonos kepalėlį.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Vida Barinova
Dalyvaujam projekte ''Judėk laisvai, sportuok linksmai''
Liepos 28-30 dienomis Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ vyko projektas „Judėk laisvai, sportuok linksmai“. Pirmoji diena buvo skirta žaidimams su sviediniu, antrąją dieną reikėjo įveikti kliūtis, o trečią dieną vaikai išbandė atnaujintą Kneipo sveikatingumo taką, mankštino pėdutes ir delniukus. Daug džiugių emocijų vaikams suteikė įvairios spalvingos priemonės, linksma muzika ir šilta saulėta diena.
Dalyvaujam projekte ,,Vasaros spalvos''
Liepos 12-16 dienomis Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ vyko projektas „Vasaros spalvos“. Vaikai gamino „plaustus“ ir laivelius, kuriuos plukdė vandenyje, turškėsi baseinuose, žaidė su vandens balionais ir šautuvais. Po maudynių buvo smagu ragauti šiltnamyje pačių užaugintus agurkus, mokytis juos pjaustyti ir raugti. Darželinukai galėjo atsigaivinti pačių paruoštais gaiviais gėrimais, paskanauti ledų. Visus vasaros įspūdžius vaikai išreiškė savo piešiniais ir aplikacijos darbeliais ant panaudoto kartono. Vaikų sukurtais vasaros paveikslais buvo papuošta darželio tvora.
Gera ta spalvota vasara, tiek gerų emocijų suteikė vaikams!
Dalyvavome "Rasos šventėje"
Birželio 25 dieną magiški žolynų vartai iš paparčių ir gėlių pakvietė visus užeiti į Ukmergės vaikų lopšelio darželio ,,Eglutė” organizuojamą ,,Rasos šventę”. Šventės dalyviai drauge su mokytoja Jolanta dainavo dainelę ,,Saulutė”, atliko judesius, kurie buvo skirti saulutės pagerbimui. Žaliosiose erdvėse vaikai „matavosi kepures“ iš varnalėšų lapų, vėrė lapų vainikus, kuriuos vėliau plukdė vandenyje. Akmenukų pagalba vaikai liejo augalų spalvas ant medžiagos: suplonintus, ir be sulčių likusius augalus, dėliojo ant spalvoto plastiko, džiaugėsi išryškėjusiu paveikslu. Mokytojos Gintarės sukurtas sveikatingumo takelis kvietė visus keliauti basomis, o laužo dūmelis skatino vaikus išbandyti šoklumą. Daug emocijų suteikė eksperimentas su vandeniu plastiko butelyje, kurio šonai išbadyti adatėle. Rasos šventė išjudino visus pojūčius, suteikė gerų emocijų.
Veiksenos 2021 - 2022 m.m.
Veiksenos 2020 - 2021 m.m.
Išvyka į levandų ūkį
Loading...
Dalyvavome įdomioje ekskursijoje
Smagiai prasidėjo mokslo metai Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“. „Nykštukų“ grupės ugdytiniai pirmą kartą be tėvelių išvažiavo į Jonavos alpakų ūkį. Šį ūkį įkūrę jonaviškiai papasakojo, kad jų ūkis yra netipinis, nes vaikai gali alpakas pamaitinti, paglostyti, pavaišinti vitaminais. Vaikai sužinojo, kad tai labai smalsūs ir švelnūs gyvūnai, jie visi turi vardus. Alpakų snukučius visada puošia šypsenos, jų buvimas šalia mažina stresą ir žadina gerumą širdyje. Kiekvieną pavasarį alpakoms yra daromos šukuosenos, o jų kirpti atvažiuoja kirpėjai net iš Lenkijos. Ūkio įkūrėjai papasakojo apie mažuosius alpakiukus, kurie yra gimę šią vasarą, apie labiausiai visus džiuginusį Bosą, su kuriuo visi norėjo nusifotografuoti.
Puikiai praleistas laikas ir geros emocijos nesibaigė – visi drauge vyko į Jonavos krašto muziejų. Čia vaikai dalyvavo edukacinėje veikloje „Vilkelio” gaminimas. Darželinukai muziejuje apžiūrėjo medinius eksponatus, sužinojo su kokiais įrankiais yra apdirbamas medis. Šiame muziejuje vaikai galėjo viską paliesti, išbandyti ir patys pasigaminti medinį žaislą „vilkelį”. Tai buvo puiki galimybė nukelti vaikus į praeitį, supažindinti su žaisliukais, kuriais žaidė jų proseneliai. Džiaugiamės šiuo patirtiniu ugdymu ir tikimės, kad mažieji „Nykštukų” grupės ugdytiniai į namus parsivežė ne tik savo rankutėmis pagamintus „vilkelius”, bet ir puikius kelionės įspūdžius.
Vykome į ekologinį ožkų ūkį
Liepos 27 d. Ukmergės vaikų lopšelio-darželio ,,Eglutė“ „Drugelių“ grupės ugdytiniai apsilankė Vilniaus rajone įsikūrusiame Dalios Emužytės ekologiniame ožkų ūkyje. Ūkio savininkė nuotaikingai papasakojo ūkio atsiradimo istoriją, „pristatė“ ūkio gyventojus: ožkas, žirgus, aviną, ponius, žąsis, antis, auksinį fazaną, vištaites. Didelį įspūdį paliko ožys Mykolas su didžiuliais ragais ir ilga barzda. Vaikai iš savo rankučių maitino žirgus ir ožkas, glostė ponius, ragavo ožkų pieno sūrius, stebėjo gandralizdyje kleketuojančius gandrus.
Statėme miestą iš kartono dėžių
Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ vyko projektas „Miestas iš kartono dėžučių“. Grupėse vaikai dailino senas kartono dėžes, puošė jas savo piešinėliais, karpė langus, lipdė antenas. Vaikai, „pastatę“ namelius, žaidė grupėje, dalinosi įspūdžiais, kaip seksi gaminti. Savo darbeliais ugdytiniai papuošė darželio kiemelį ir smagiai leido laiką pačių sukurtame mieste.
Vykome į pelėdų ūkį
Vasario 25 dieną Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ „Žirniukų“ ir „Naminukų“ grupių ugdytiniai lankėsi „Pelėdų parke“ Rudaminoje, Vilniaus rajone. Vaikus pasitiko mažasis apuokiukas vardu Niki ir išdidusis apuokas Džeksonas. Ugdytiniai iš arti stebėjo įvairių rūšių pelėdas, apuokus, sužinojo kuo jie skiriasi , kuo minta. Kiekvienas vaikas turėjo galimybę palaikyti ant rankos apuokiuką Niki. „Pelėdų parko“ šeimininkai vaikus supažindino su visais parko paukščiais, papasakojo daugybę įdomių faktų apie plėšriuosius miško sparnuočius. Kupini įspūdžių ugdytiniai edukacinę pažintinę išvyką tęsė Houvalto dvare tradicinių amatų centre Maišiagaloje. Ugdytiniai iš molio lipdė dekoratyvines lėkštes, džiaugėsi įdomia ir naudinga edukacija.
Dalyvavome įdomioje edukacijoje
Vasario 24 – kovo 6 dienomis trijose Ukmergės vaikų lopšelio-darželio ,,Eglutė“ grupėse vyko ypatingai įdomus projektas „Magiški kiaušiniai“. Šio projekto dėka vaikai galėjo išvysti mažą gamtos stebuklą – skylančius tikrus vištų kiaušinius ir iš jų išsiritančius viščiukus. Atvežti kiaušiniai pirmomis dienomis buvo šildomi specialiame inkubatoriuje. Viščiukai iš kiaušinių pradėjo ristis jau antrąją dieną, o visi išsirito per tris dienas. Per dvi savaites viščiukai ūgtelėjo, apsiplunksnavo. Vaikai matė, kaip viščiukai išsirita, kokie gležnučiai jie būna iš pradžių, kaip po pusvalandžio jau vaikšto, o kitą dieną lesa ir geria. Stebėtojų, kaip auga viščiukai, netruko. Kiekvieną dieną ir kitų grupių vaikučiai eidavo pasižiūrėti, kaip auga viščiukai. Drąsesni vaikai viščiukus glostė, ėmė į rankas, kiti tiesiog stebėjo. Nepakartojama edukacinė programa darželinukams.
Veiksenos 2019 - 2020 m.m.
Susitikome su girininku
Sausio 15 dieną Ukmergės vaikų lopšelyje–darželyje „Eglutė“ svečiavosi Šešuolių girininkijos girininkas, ornitologas, gamtos fotografas Kęstutis Jarmalavičius, kuris vyresniųjų grupių vaikams papasakojo apie mūsų krašte žiemojančius paukščius, paaiškino, kada reikia kelti lesyklėles ir kuo lesinti paukštelius. Vaikai sužinojo, kad zylėms, bukučiams, geniams ir kitiems paukščiams be saulėgrąžų, labai patinka linų ir spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai, batonas, varškė, kruopos, aliejuje mirkytas pyragas. Ornitologas paaiškino, kad pradėti lesinti paukščius niekada nėra vėlu. Ypač ši pagalba aktuali antrojoje žiemos pusėje, kada natūralių maisto atsargų beveik nebelieka.
Mokytojos praturtino savo žinias apie pelėdinius paukščius, kurių Lietuvoje užregistruota apie 13 rūšių. Mokytojos sužinojo, kad į Lietuvos Raudonąją Knygą įrašytos liepsnotoji pelėda, didysis apuokas, žvirblinė pelėda pelėdikė, uralinė pelėda, balinė pelėda ir lututė. Profesorius Tadas Ivanauskas knygoje “Lietuvos paukščiai “ (1949m.) rašo: “…Pelėdos didelė galva ir didelės reikšmingos, į priekį nukreiptos akys daro protingo gyvio įspūdį, todėl jau senovės graikai padarė pelėdą išminties simboliu, tačiau iš tikrųjų, pelėdos smegenys nėra didesnės už kitų paukščių, o proto atžvilgiu jos taip pat jų nepraneša”.
Veiksenos 2018 - 2019 m.m.
Gaminame Kalėdinį žaisliuką iš gamtinės medžiagos
Gruodžio 4 dieną Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje “Eglutė”, “Voveriukų” grupėje, vyko Advento vakaras. Renginio metu mokytojos kartu su tėveliais ir vaikais sudėliojo Advento vainiką, žaidė žaidimus ir gamino Kalėdinį žaisliuką iš gamtinės medžiagos. Pagamintais žaisliukais buvo papuošta grupės eglutė.
Draugavome su šuneliu Amsiu
Lapkričio mėnesį Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ vyko saugaus eismo savaitės, kurių metu vaikai prisiminė saugaus eismo taisykles, aplikavo šviesoforus, dėliojo kelio ženklus, žaidė su robotuku-bite. Pas vaikus į svečius buvo atvykęs policijos bičiulis Amsis ir pareigūnė Daiva Novikė, kuri papasakojo vaikams apie saugų elgesį kelyje, atšvaitų reikšmę, bei pademonstravo, kaip taisyklingai jais naudotis. Atsisveikindama pareigūnė ir Šunelis Amsis kiekvienam vaikui įteikė po knygelę.
Siekdamos praktiškai įtvirtinti valandėlių metu įgytas žinias, mokytojos suorganizavo vaikų ekskursiją prie pėsčiųjų perėjos ir šviesoforo.
Pedagogės dalyvavo Jaunųjų miško bičiulių seminare
Lapkričio 14-15 dienomis Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos Aldona Rastauskienė ir Vyganta Blažienė dalyvavo Jaunųjų miško bičiulių vadovams skirtame kvalifikacijos tobulinimo seminare „Edukacija miške: saugomų teritorijų galimybės“.
Pedagogės keliavo Kadagių slėnio bei Žiegdrių geologinio pažintiniais takais, aplankė Dubravos sėklų aižyklą bei arboretumą, ragavo ir turėjo atpažinti įvairių vaisių, uogų bei gėlių arbatą, kurią paruošė Asta Doftartė. Floristė Jolanta Malijonienė mokė kaip pasidaryti iš gamtinių medžiagų floristinių darbelių Kalėdoms. Mokytojos klausėsi nuostabaus doc. Vytauto Bareikos pasakojimo apie medžius, susipažino su įdomiu gamtininku Giedriumi Vaivilavičiumi, kuris supažindino su augalų nauda žmogaus organizmui. Mokytojos džiaugėsi ekskursijomis, informatyviu seminaru ir galimybe kartu pabendrauti.
Vykome į ZOOPARKĄ
Ukmergės lopšelio-darželio „Eglutė“ „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai spalio 22d. vyko į Vilniuje, prekybos ir laisvalaikio centre „OGMIOS MIESTAS” esantį zooparką. Tai pirmasis Lietuvoje kontaktinis zoologijos sodas, kuriame vaikai iš arčiau susipažino su gyvūnais turėdami tiesioginį kontaktą- juos glostė maitino, stebėjo. Šios ekskursijos metu vaikai sužinojo, kad vėžliai išsirita iš kiaušinio, kad smauglys gali grobį pasmaugti stipriai suverždamas kūno kilpas, kad kukurūzinis žaltys kai kada žmonių vadinamas namine gyvate ir t.t.
Šios išvykos pabaigoje vaikai, naudodamiesi padidinamaisiais stiklais, apžiūrėjo vorų, drugelių ir vabalų kolekcijas, mikroskopo pagalba stebėjo, kaip iš arti atrodo drugio lėliukė, voro pėdutė, gyvatės išnara ir pan.
Labai džiugu, kad vaikai turėjo galimybę iš arti pamatyti ir žmogaus veiklos įtaką gyvajai gamtai. Zoosode buvo eksponuojama kaip žmonių gamtoje išmestos įvairios šiukšlės, teršalai gali nepataisomai paveikti ištisas ekosistemas, žmonių, augalų ir gyvūnų gyvenimą. Vaikai pamatė eksponatus kaip šiukšlių raizgalynėje įsipainioję gyvūnai susižeidžia. Ekspozicijos dėka vaikai suprato, kad šiukšlinimas – mirtinai pavojingas gamtai, o ypač – jūros gyvūnams ir pažadėjo saugoti gamtą.
Ši edukacinė kelionė, tai puiki galimybė ugdyti vaikų kantrybę, švelnumą, atsakingumą bei pažinimą.
Taikome Sebastiano Kneipo sveikatinimo metodą
Spalio 10-11 dienomis keturios Ukmergės lopšelio-darželio „Eglutė“ pedagogės dalyvavo Birštone vykusioje Tarptautinėje Kneipo konferencijoje „Sebastiano Kneipo sveikatinimo metodo integravimo poveikis ir tvarumas šiuolaikinėje švietimo sistemoje“. Šios konferencijos metu mokytojos praktiškai išbandė vieną iš Kneipo metodikos elementų – judėjimą basomis refleksoterapiniu taku. Tokia procedūra gerina kraujotaką ir net padeda atstatyti imuninę sistemą. Grįžusios iš konferencijos mokytojos šiuo metodu užkrėtė ir kitas lopšelio-darželio „Eglutė“ pedagoges ir paskatino kiekvieną trečiadienį basomis bet kokiu oru pavaikščioti per žolę bei darželyje įrengtu sveikatingumo taku. Tikimės, kad ateityje šį metodą pamėgs daugiau mokytojų, kurie Sebastiano Kneipo sveikatinimo metodą integruos į ugdymo procesą. Šio metodo elementai jau antrus metus yra sėkmingai taikomi viduriniojoje „Žirniukų“ grupėje.
Dalyvaujame sveikatingumo savaitėje
Kiekvieną rudenį vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ yra organizuojama sveikatingumo savaitė. Jos metu vaikai patys spaudžia sultis, gamina salotas ir mišraines, ragauja patys, vaišina draugus ir darželio darbuotojus. Šios savaitės metu daug renginių vyksta lauke: rytinė mankšta, estafetės, rungtynės, darželio aikštelės puošimas rudens spalvomis.
Dalyvaujame projekte „Žaidimų laukas“
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio “Eglutė” bendruomenė rugsėjo 19 dieną dalyvavo kūrybiniame-meniniame projekte “Žaidimų laukas”, kurį inicijavo Kelmės vaikų lopšelio-darželio “Kulverstukas” specialioji pedagogė ir logopedė metodininkė Gilija Gajauskienė bei pavaduotoja ugdymui Zita Monstavičiūtė. Projekto idėją remia Kelmės rajono pedagoginė psichologinė tarnyba. Šis projektas – tai neaprėpiamos galimybės pasireikšti pedagogų ir vaikų fantazijoms, tai visą darželio bendruomenę įtraukiantis renginys, kurio metu vaikai lauke atliko kūrybines užduotis iš gamtinės medžiagos. Mažieji statė smėlio pilis, jas papuošdami įvairiomis gėlėmis, kiti kūrė įdomiuosius vabaliukus ir džiaugėsi jų įvairove, treti – kepė smėlio keksiukus ir “vaišino” po eglutėmis “apsigyvenusius” žvėrelius. Daug džiugių emocijų suteikė rudens tvorelės piešimas guašu ant maistinės plėvelės bei iš gamtinės medžiagos kuriami spalvingi vėrinukai.
Dalyvaujame „Vasaros žolynų“ šventėje
Vasarai einant į pabaigą, Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ auklėtiniai dar spėjo pasidžiaugti jos teikiamais malonumais. Rugpjūčio 8 dieną vyko „Vasaros žolynų“ šventė. Renginio darželio ugdytiniai „virė“ spalvotų žiedlapių sriubą, uostė ir ragavo mėtų, čiobrelių ir ramunėlių arbatas, basomis keliavo per kliūtis bei mokytojos Jolantos padedami pynė žolių vainikus.
Vykome į "Triušiukų slėnį"
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ vyresniųjų grupių ugdytiniai ir pedagogės gegužės 7 d. lankėsi Sandutiškyje, Antalamestės kaime „Triušiukų slėnyje“ (Utenos raj.). Svečius sutikusi šeimininkė Bernadeta Lamauskienė vaikams pristatė slėnio gyventojus, įdomiai pasakojo apie jų įvairovę, priežiūrą. Mieliausi buvo dekoratyviniai triušiukai, vaikai galėjo juos paglostyti, paimti ant rankų, maitinti.
Vaikai bėgiojo po slėnį, džiaugėsi gražia gamta bei aptvaruose vaikštinėjančiais įvairių rūšių dekoratyviniais paukščiais, alpakomis, lamomis, stručiais, tauriaisiais elniais, fazanais ir kt.
Teritorijos aplinka saugi, todėl vaikai drąsiai šokinėjo ant batuto, mėtė kamuolį į krepšį, suposi sūpynėmis, žaidė smėlio dėžėje.
Džiaugiamės, kad išvykoje galėjo dalyvauti ir saugiai jaustis grupėse integruoti specialiųjų poreikių vaikai.
Išvyka į „Triušiukų slėnį“, kurioje ugdytiniai galėjo džiaugtis gamta, grynu oru, nuostabiu gyvūnijos pasauliu paliko didelį įspūdį. Tai padėjo įgyvendinti įstaigoje vykdomas projektas Erasmus+ „Kartu mokykloje ir gyvenime“, kuris skirtas specialiųjų poreikių vaikų integracijos tobulinimui.
Domimės nykstančiai gyvūnais
ĮDOMI DARŽELINUKŲ VEIKLA UKMERGĖS VAIKŲ LOPŠELYJE-DARŽELYJE „EGLUTĖ“
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinės „Nykštukų“ grupės ugdytiniai, dalyvaudami eTwinning projekte „Mūsų miškas, mūsų gyvenimas“, vykdė įvairias įdomias veiklas. Viena iš jų – sužinoti apie nykstantį gyvūną. Pasižiūrėję filmukus apie baltąjį kiškį ir balinį vėžlį, vaikai balsavimo būdu turėjo išsirinkti, apie kokį iš šių gyvūnų jie norėtų daugiau sužinoti. Daugiausia priešmokyklinukų balsavo už balinį vėžlį. Vaikai išsiaiškino, kas yra raudonoji knyga, ir kodėl joje įrašytas šis gyvūnas. Vaikai vartė enciklopedijas, žiūrėjo You Tube esančius filmukus ir sužinojo, jog šie ropliai yra ilgaamžiai ir gali išgyventi net iki 100 metų, o nyksta jie todėl, kad Lietuvoje nusausintos pievos. Vėžliai mėgsta dumblėtas vietas, neišdžiūstančias kūdras. Dzūkijos krašte balinių vėžlių gyvena apie 300. Ugdytiniai Lietuvos žemėlapyje ieškojo vietų, kuriose gyvena šios geležinės varlės, taip jas vadina vietiniai gyventojai. Vaikai sužinojo, kad ropliai nėra vien vandens gyvūnai, jie gali nukeliauti sausuma net iki 3 kilometrų ieškodami smėlėtų šlaitų kiaušinėliams dėti. Iškasusi duobutę, patelė gali sudėti iki 20 kiaušinių, juos užkasa ir palieka per vasarą, kur tų kiaušinėlių tyko daug pavojų. Rudenį, išsiritę iš kiaušinėlių, mažieji vėžliukai lieka žiemoti po žemėmis. Pavasarį, pažeidžiami, nes neturi kiauto, ropoja ieškoti vandens telkinio.
Sukaupę nemažai žinių apie balinį vėžlį, priešmokyklinukai juos aplikavo, lipdė iš molio, pasinaudodami, riešuto kevalu ir kriauklėmis, piešė ženklus, apsaugančius balinio vėžlio kiaušinius. Sužinoję pagrindines šių gyvūnų nykimo priežastis, vaikai galvojo įvairias gelbėjimo situacijas. Šių veiklų metu vaikų širdelėse ugdėsi rūpestis ir meilė gamtai ir gyvūnams.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Vida Barinova
Dalyvaujame pasaulinėje veiksmo dienoje
Dalyvaujame akcijoje “Plastikui – Ne!"
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ „Voveriukų“ grupės ugdytiniai kartu su mokytojomis dalyvavo respublikinėje akcijoje “Plastikui – Ne!“. Akcija skirta atkreipti ugdymo vietos bendruomenės ir visuomenės dėmesį į aplinkosaugos, ekologijos problemas. Ugdytiniai dovanojo mamų pasiūtus daugkartinio naudojimo sveriamų produktų maišelius bendruomenės nariams ir tėveliams. Maišeliai pasiūti iš nebenaudojamų užuolaidų ir šalikėlių.
Ukmergės vaikų lopšelis-darželis paminėjo grįžtančių paukščių dieną
Visoje Lietuvoje kovo 21 d. buvo minima pavasariška šventė „Paukščiai grįžta namo“. Ši data pasirinkta siekiant įprasminti Pasaulinę miškų dieną, kuri šiais metais skirta temai „Miškai ir švietimas“. Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ ugdytiniai kartu su tėveliais dalyvavo akcijoje „Padaryk paukšteliui inkilą“. Buvo pagaminti 43 inkilai, kuriuos kartu su miškininkais vaikai išvežė į Ukmergės miškų urėdiją, Šešuolių girininkiją. Miške vaikai kartu su Antano Smetonos gimnazijos abiturientais kėlė inkilus, klausėsi girininko Kęstučio Jarmalavičius pasakojimų apie paukštelių priežiūrą, saugų elgesį miške, gėrė kvapnią vaistažolių arbatą ir valgė miškininkų virtą košę. Šiandien dalį inkilėlių įkėlėme į darželio teritorijoje augančius medžius.
Dalyvaujame projekte "Mūsų miškai, mūsų gyvenimas"
Nuo sausio 2 dienos, Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinė „Nykštukų“ grupė prisijungė prie eTwining projekto „Our forest, our life“ („Mūsų miškai, mūsų gyvenimas“). Grupės ugdytiniai piešė medžius – logotipą, susikūrė medį – projekto simbolį. Ant simbolio bus talpinama visa projekto veikla su kuria susipažins grupės tėveliai ir svečiai. Projekto metu vaikai keliavo į mišką, gėrėjosi balta pasaka, gėrė miško uogų arbatą. Pasinaudodami programėle „Metų ratas“, vaikai stebėjo, kaip S.Paltanavičiaus knygoje „Gamtos metų ratas“ atgyja iliustracijos.
Organizuojame "Baltojo bado" akciją
Jau eilę metų žiemos laikotarpiu Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ organizuojama „Baltojo bado“ akcija, kurios metu tėveliai kartu su vaikais paukšteliams ir žvėreliams atneša daržovių, šieno, grūdų ir saulėgrąžų. Sausio 23 dieną miškininkai vaišes žvėreliams išvežė į šėryklą, esančią Deltuvos girininkijoje, Saveikių miške.
EDUKACINĖ PROGRAMA „ARBATOS MAGIJA“
EDUKACINĖ PROGRAMA „ARBATOS MAGIJA“
Lapkričio 14 dieną, atvėsus orams, Ukmergės vaikų lopšelio–darželio ,,Eglutė“ trijų priešmokyklinių grupių ugdytiniai vyko į Anykščius ir dalyvavo edukacinėje programoje ,,Arbatos Magija“. Žolininkas Ramūnas Daugelavičius dar labiau pagilino vaikų žinias apie vaistinius augalus ir jų naudą žmogui, supažindino su įvairiomis vaistažolėmis. Ugdytiniai ragavo erškėčių ir šermukšnio uogas, maltas pienių šaknis, uostė, kas labiau kvepia: uogos ar žiedai? Žolininkas iš įvairių uogų, žiedų, lapų, vaisių, šaknų, kartu su vaikais kūrė arbatos receptą. Visi vaikai sugalvojo ir į arbatos receptą ir sudėjo savo svajones. Paruošta arbata buvo pavadinta ,,Svajonė“. Išrinkti „Arbatos Karaliai“ pilstė į indelius arbatą ir vaišino savo draugus. Vaikai ne tik gėrė arbatą, bet ir prisiminė savo svajones, kurios tikisi, kad išsipildys.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Birutė Lukošienė
MYLIU IR RŪPINUOSI
MYLIU IR RŪPINUOSI
Lapkričio 5-16 dienomis Ukmergės vaikų lopšelio – darželio „Eglutė“ „Pelėdžiukų“ grupėje vyko projektas „Myliu ir rūpinuosi“. Projekte aktyviai dalyvavo ir grupės tėveliai. Jų dėka vaikai turėjo galimybę susipažinti su į grupę tėvelių atneštais įvairiais naminiais gyvūnais, išklausė įdomių pasakojimų apie gyvūnų priežiūrą bei jų krečiamas išdaigas. Projekto metu “Pelėdžiukų” grupės vaikai sulaukė svečių iš „Akeso“ veterinarijos klinikos, kurios specialistai žaismingai papasakojo apie gyvūnėlių priežiūrą, bei sudarė galimybę apsilankyti klinikoje. Ekskursijos metu vaikai pamatė kaip mediciniškai apžiūrimi sergantys gyvūnai, buvo skatinami rūpintis ir savo higiena. Baigiantis projektui, grupės mokytoja kartu su ugdytiniais organizavo akciją „Padėk beglobiams gyvūnams“. Džiugu, kad prie šios akcijos prisidėjo ir daugiau įstaigos grupių. Tokiu būdu surinktas maistas beglobiams gyvūnams buvo paaukotas Ukmergės gyvūnų globos namams “Klajūnas”.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Rosita Kasnikauskaitė
DALYVOME KŪRYBINIŲ DARBŲ PLENERE
GAMTOS SPALVOS
Jau antrus metus Ukmergės lopšelis-darželis ,,Eglutė“ dalyvauja respublikiniame kūrybinių darbų plenere po atviru dangumi ,,Gamtos spalvos“. Plenero tikslai – skatinti dalyvius kurti spalvų derinius, gebėti gamtinę medžiagą panaudoti kūrybiniame procese, atskleidžiant gamtos dovanų grožį, savitumą. Labai svarbu, kad darbas būtų atliktas ant medžiaginio pagrindo, siekiant nesužaloti žaliosios vejos. Į kūrybinį procesą aktyviai įsitraukė ir tėveliai. Jie kartu su vaikais pririnko ir atnešė įvairiausių rudens gėrybių. Rugsėjo 6 dieną Mokytojos Virginija Didienė, Rosita Kasnikauskaitė ir Vilma Šlubelienė kartu su grupių ,,Skruzdėliukai“ ir ,,Pelėdžiukai“ vaikais sukūrė floristinį kilimą iš rudeninių gėlių ,,Drugelis“.
Vilma Šlubelienė
VYKO VISUOTINĖ VEIKSMO SAVAITĖ
SKAIČIUOJAM, MATUOJAM, LYGINAM...
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinės „Nykštukų“ grupės ugdytiniai dalyvauja eTwinning mainų programoje. Vykdomas projektas „Mūsų miškai, mūsų gyvenimas“ yra artimas vaikams, tačiau medžiai auga ne tik miške. Smalsu ir įdomu sužinoti, kokie medžiai auga mūsų darželio kieme ir kokių medžių yra daugiausia, kokių mažiausia, kokie jų kamienai. Ugdytiniai, apsiginklavę metru, popieriumi, rašikliu iškeliavo suskaičiuoti visų darželio aikštelėje augančių medžių. Vaikai matavo medžių apimtį, skaičiavo medžių rieves ir nustatinėjo medžių amžių. Priešmokyklinukai nustebo sužinoję, kad klevams tiek pat metų kiek ir mūsų darželiui arba jų mamoms. Vaikai atrado, kad kiemelyje auga dvikamieniai ir net keturkamieniai medžiai. O kiek raidelių surado medžių šakose! Grįžę į grupę, priešmokyklinukai turėjo daug darbo: piešė raides, kurias matė medžių šakose, užrašė jų skaičių, braižė medžių diagramą, kurioje puikiai matėsi, kad darželio kiemelyje daugiausiai auga klevai, o mažiausiai yra žilvičių. Šis patirtinis ugdymas vaikams suteikė daug žinių, emocijų, o svarbiausia- skiepijo meilę gamtai.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Vida Barinova
Veiksenos 2017 - 2018 m.m.
SMAGI EDUKACIJA „EGLUTĖJE“
Saulėtą gegužės antrosios rytą lopšelio-darželio „Eglutė“ vaikučius aplankė angoriniai triušiukai. Šios veislės triušiukai ypatingi tuo, kad jie auginami dėl savo ypač švelnios ir net iki aštuonių kartų šiltesnės nei avies vilnos.
Angoros veislės triušiai turi tik jiems vieniems būdingą vilnos pleką (ištisinis vilnos kirpinys), kuris turi būti nesusivėlęs ir tolygiai vienodai pasiskirstęs po visą kūną. Plekas susideda iš maišytos vilnos, sudarytos iš trijų skirtingų plaukų rūšių. Vilna yra tanki, ja padengta visa galvos oda. Vilnos vertė priklauso nuo pūkų tankumo, kuo tankesnė vilna, tuo ji vertingesnė. Užaugusios vilnos pluošto ilgis turi būti virš 6 cm. Ši triušių veislė ypatinga dar ir tuo, kad triušiai pasižymi ramiu charakteriu. Dėl šios priežasties pvz., Prancūzijoje angoros triušiai naudojami gyvūnų terapijoje.
Lopšelio-darželio „Eglutė“ vaikučiai galėjo ne tik paglostyti triušiukus, su jais nusifotografuoti, išmokti teisingai paimti triušiuką, bet ir apžiūrėti pūkų kirpimo bei kitus triušių priežiūros įrankius. Angoros triušių augintoja, Ingrida Pliopaitė Bataitienė, pasakojo vaikams kaip angoros triušiai kerpami, karšiama, verpiama jų vilna. Augintoja pamokė vaikučius vilnos verpimo verpstukais ir verpimo rateliais paslapčių.
“Nykštukų” grupės ugdytinės Godos mama Ingrida Pliopaitė Bataitienė
DALYVAUJAME SVEIKATINGUMO DIENOSE
Ukmergės vaikų lopšelyje–darželyje „Eglutė“ rugsėjo 18-29 dienomis buvo vykdomas sveikatingumo projektas „Sveikas maistas“. Visų grupių ugdytiniai kartu su auklėtojomis šurmuliavo grupėse: vieni spaudė sultis, kiti kepė pyragus arba obuolius, gamino įvairias salotas, klausėsi informacijos apie vaisius, daržoves, grybų naudą žmogui bei jų paruošimą žiemai.
Priešmokyklinių grupių vaikai vyko į Širvintų rajone esantį Dalios Ėmužytės ekologinį ožkų ūkį, ragavo įvairių ožkos sūrių ir pieno. Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rita Pumputienė daug dėmesio skyrė vaikų supažindinimui su valgomais grybais. Ugdytiniams ji paaiškino, kad grybus galime vadinti rudens simboliu, tačiau neretai tiesiog nepasitikime savo žiniomis apie šį maisto produktą. Darželinukai sužinojo, kad grybas yra labai geras produktas, nes jame daug įvairių organizmui reikalingų medžiagų (baltymų, ląstelienos, vandens, mineralinių medžiagų: fosforo, geležies, jodo, cinko, magnio ir kt.). Daugiausia dėmesio buvo skiriama priešmokyklinukų supažindinimui su pievagrybiais. Vaikai juos uostė, dalinosi patirtimi, ką šeimos nariai gamina iš šių grybų. Darželinukų nupiešti piešiniai buvo pristatyti į kooperatinę bendrovę ,,Grybai. lt‘‘.
Į sveikatingumo savaitę buvo įtraukti ir tėveliai. Tėvų įtaka vaikų sveikatos ugdymo procese turi didelę reikšmę. Svarbus ne tik tėvų pavyzdys, gebėjimas patiems sveikai maitintis, šeimoje puoselėti sveikos mitybos tradicijas, bet ir perduoti savo vaikams sveikos mitybos žinias. Namuose kartu su vaikais tėveliai kūrė sveiko maisto piramidę, dalyvavo knygos ,,Sveikuoliško patiekalo receptas“ kūrime. Spalio mėnesį, vyksiančiame receptų knygos aptarime, tėveliai papasakos, kaip jiems sekėsi ieškoti sveikuoliško patiekalo recepto ir kartu su vaikais jį išbandyti.
Priešmokyklinės grupės auklėtoja Rita Pumputienė
JUDAME GRYNAME ORE
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras antrus metus iš eilės rugsėjo mėnesį inicijuoja akciją „Apibėk mokyklą“. Vaikų lopšelio-darželio “Eglutė“ pedagogai nutarė prisijungti prie šio respublikinio renginio ir paskatinti vaikus daugiau pajudėti gryname ore, pagerinti vaikų fizinę ir psichinę sveikatą. Kad vaikams susiformuotų įprotis bėgioti, reikia bent dviejų savaičių kasdieninio bėgimo. Ši akcija buvo lengvai įgyvendinta, nes nereikėjo specialaus pasiruošimo, tik vaikų noro pajudėti gryname ore.
Akcijoje dalyvaujančios ikimokyklinės įstaigos aktyviam judėjimui pasirinko rugsėjo mėnesio paskutines dvi savaites kol dar nešalta ir norisi dar ilgiau pabūti lauke. Kiekvieną rytą vaikai su auklėtojomis išeidavo į kiemą, pasimankštindavo ir laisvai, kas kiek galėdavo, apibėgdavo apie darželį. Rytinis bėgimas – puikus būdas išvengti streso, pažadinti visą organizmą iš miego ir tingulio, pakelti nuotaiką, pagerinti širdies darbą, kvėpavimą, žarnyno peristaltiką, padidinti raumenų tonusą. Tai puikus energijos užtaisas visai dienai.
Manome, kad pasibaigus akcijai, vaikai pratęs bėgiojimą lauke ne tik darželyje, bet ir namuose su tėveliais. Juk bėgioti galima ir po darbo dienos. Vaikams labai svarbu matyti sportuojančius tėvus. Jei sportuos tėvai, sportuos ir jų vaikai, nes vaikai nori būti tokie gražūs ir stiprūs, kaip tėtis ir mama!
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Butiškienė
KELIAUJAME ORANŽINIU TRAUKINIU
Tarptautinis švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio – socialinio švietimo projektas ,,SAULĖTO ORANŽINIO TRAUKINIO KELIONĖ 2017“ kartu keliauti pakvietė ir Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinės „Nykštukų“ grupės ugdytinius kartu su priešmokyklinio ugdymo pedagogėmis Vida ir Vyganta. Šio projekto organizatorius – Vilniaus lopšelis–darželis ,,Rūta“. Projekto ,,Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ pradžia – 2017 m .balandžio mėn. 7 diena, Pasaulinė sveikatos diena. Šią dieną dabartiniai pirmokai, buvę lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinukai, sėjo moliūgo sėklas į vazonėlius, juos laistė, prižiūrėjo ir fiksavo, kada prasikals pirmasis daigelis. Vaikams buvo teikiama informacija apie dirvožemį, sėklų įvairovę, kokios sąlygos yra būtinos, kad augalai tinkamai augtų. Šeimos dienos proga vaikai dovanojo savo pasėtą moliūgo daigelį „Voveriukų“ grupės vaikams, būsimiesiems priešmokyklinukams. Šiuos daigelius vaikai parsinešė į namus ir, kartu su šeimos nariais, sodino į dirvą, prižiūrėjo ir stebėjo jų augimą. Rudenį darželinukai atnešė į grupę jau pačių užaugintus moliūgus. Džiaugėmės šiais gražuoliais, rinkome didžiausią. Iš suneštų moliūgų, vaikai, kartu su auklėtoja Vyganta, sukūrė „Linksmuką – traukinuką“. Grupėje „Oranžinė diena“ prasidėjo kuriant besišypsančią oranžinę emblemą, kuria pasipuošė visi grupės vaikai. Šią dieną išsiaiškinome moliūgo naudą organizmui, kūrėme pasaką, skaičiuotę ir odę moliūgui, žaidėme žaidimus, bandėme iš savęs „nulipdyti“ moliūgą.
Priešmokyklinukės Vėjūnės tėvelis išpjaustė net 3 moliūgus, kuriuose Helovino ir Šv. Martyno vardo dieną uždegėme žvakutes. Ta diena dar vadinamą Žibintų arba Šviesos diena.
Siekdami pradžiuginti darželio darbuotojus ir tėvelius, vaikai visi kartu kepė moliūgų ir obuolių pyragą. Išrinkę visas sėkleles, pavasarį nutarė jas pasodinti į darželio lysvę.
Toks patirtinis vaikų ugdymas, vertingas tuo, kad sudaromos sąlygas vaikams pamatyti, išgirsti, išgyventi, apmąstyti, t.y., įgyti įvairios patirties patiems aktyviai veikiant, dalyvaujant, kuriant kartu su kitais vaikais ir suaugusiaisiais.
Lapkričio 10 dieną pedagogės Vida ir Vyganta, dalyvavusios Vilniuje vykusioje gerosios darbo patirties sklaidos konferencijoje, sužinojo, kad tuo pačiu metu projekte dalyvavo ir moliūgus augino Australijoje, Baltarusijoje, Anglijoje ir Lenkijoje gyvenantys lietuviai.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vida Barinova
SVEČIUOJAMĖS PAS OŽKŲ KARALIENĘ
Rugsėjo 27 dieną vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinių „Nykštukų“, „Naminukų“ ir „Giliukų“ grupių ugdytiniai buvo išvykę į Širvintų rajone Griciūnų kaime esantį ekologinį ožkų ūkį. Jo šeimininkės Dalios Ėmužytės spaudžiami ožkų pieno sūriai žinomi visoje Lietuvoje. Dalis jų iškeliauja į kitas Europos Sąjungos valstybes.
Ožkų karaliene praminta ūkininkė, tarpduryje pasitikusi vaikus, prisistatė jiems kaip geroji ragana. Vaikai ragavo įvairių rūšių sūrių (jų šeimininkė gamina net 56 rūšių), žiūrėjo trumpą filmuką apie ūkį, gėrė kmynų arbatos ir, žinoma, ožkų pieno. Šeimininkė papasakojo, kad pirma ožka ūkyje pradėjo bėginėti dar prieš 18 metų ir reikėjo visus įtikinėti, kad ožka irgi gyvulys ir gali duoti naudingą produktą.
Smagiausia vaikams buvo laukuose: gražus oras ir puikus peizažas visus nuteikė nuotykiams, kurių čia nestokojo. Pamačiusi vaikus, atskubėjo ožkytė. Visi vaikai galėjo ją paglostyti, pamaitinti. Nuo jos neatsiliko arkliukai. Žąsis nubaidę į vandenį, jie tuoj atskubėjo prie tvoros, kad ir juos vaikai galėtų paglostyti ir palepinti duonos riekele. Kiek paėję takeliu, priešmokyklinukai voljere pamatė skalijančius šunelius, nuo kurių, kai kas akių atplėšti negalėjo. Čia pat narvelyje vaikai apžiūrėjo povą, mielus triušiukus. Šeimininkė iš aptvaro išleido ir naminius paukščius. Išdidžiausias tarsi karalius, išėjo kalakutas ir su vaikais pasisveikino savo kalba.Vaikai bandė jį pamėgdžioti, gėrėjosi jo išvaizda. Juk ne visi vaikai turi galimybę tiek daug visko pamatyti. Ūkio šeimininkė vaikų žinias patikrino: ar tikrai vaikai žino visas naminių gyvulių kūno dalis, ar moka skaičiuoti. Ekskursijos pabaigoje vaikai apžiūrėjo bidonus su ožkų pienu, išklausė sekamos pasakos apie septynis ožiukus. Atsisveikindami, vaikai padėkojo šeimininkei ir su nauja patirtimi ir įspūdžiais sugrįžo atgal į darželį.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vida Barinova
PENKTADIENIS „EGLUTĖJE“ KVEPĖJO BIČIŲ VAŠKU
Lapkričio 3 dieną Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinėse „Naminukų“ ir „Giliukų“ grupėse svečiavosi etnokultūros puoselėtoja, Ukmergės kultūros centro Deltuvos filialo renginių organizatorė Daiva Stimburienė. Priešmokyklinukams ji papasakojo apie bičių gyvenimą aviliuose, pamokė vaikus, kaip patiems išsilieti žvakes. Vaikai sužinojo, kad bičių vašką gamina jaunos bitės darbininkės ir jį naudoja korių statybai, kad vaškas, panaudotas koriams gaminti, įgauna gelsvą spalvą, nes jame įmaišo pikio ir žiedadulkių. Daiva Stimburienė papasakojo, kad natūralus bičių vaškas turi malonų medaus kvapą, tad šios žvakės namuose skleidžia puikų aromatą. Vaikai susidomėję klausėsi viešnios pasakojimo, tačiau labiausiai laukė, kada galės patys išsilieti savo žvakutes.
Dar ilgai grupė kvepėjo vašku, o vaikai džiaugėsi savo darbo rezultatais-pačių išlieta žvakute .Visi priešmokyklinukai parsinešė į namus kvepiančią savo rankų darbo žvakelę, kurią galės uždegti per Kūčių vakarienę ir Velykų rytą.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rita Pumputienė
MOKOMĖS EKSPERIMENTUODAMI
Nuo 2017 m. spalio 28 dienos Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinės „Nykštukų“ grupės ugdytiniai aktyviai dalyvauja tarptautiniame eTwinning projekte „Learning with experiments” (mokomės eksperimentuodami). Tyrinėdami bei eksperimentuodami vaikai lavina savo pojūčius, išmoksta ilgiau išlaikyti dėmesį, susipažįsta su gamtosaugos problemomis. Ugdytiniams patinka tyrinėti juos supantį pasaulį, tai nauja, nepažinta erdvė.
Atlikdami gamtos pažinimo eksperimentą: sausų ir išmirkusių šiaudelių ir šakelių perlaužimą, vaikai mokėsi būti kantrūs, reikėjo išlaukti, kol šiaudai vandenyje išmirks. Eksperimentas su žemėmis ir lapais buvo tikras kantrybės bandymas, nes turėjo praeiti daug laiko, kol stiklainyje žemėmis apipilti lapai supuvo. Vaikai skaičiavo dienas, laistė, diskutavo, kiek dar laiko prireiks kol lapų nebeliks. Savo eksperimentą vaikai lygino su gamtoje vykstančiais reiškiniais. Į probleminį klausimą, kas gamtoje supūdo lapus, vaikai patys rado atsakymus. Darželio kiemelyje grėbė ir rinko lapus, nešė juos į kompostavimo dėžę. Grįžę į grupę, vaikai džiaugėsi savo atliktu darbu, išsiaiškino, kas nutinka miške nukritusiems medžių lapams.
Smagu buvo auginti vandenyje saldainiuką – guminuką. Stebėdami guminuką, priešmokyklinukai abejojo, ar tikrai saldainiai gali augti, juk jie negyvi. Pamatavę, vaikai sužinojo, kad guminukas padidėjo du kartus, nes išbrinko prisisotinęs vandens.
Žaisti su vandeniu vaikams visada smagu ir linksma. Buvo daug emocijų, kai į tuščią sulčių pakelį darželinukai įpylė vandens ir, įdėję tris smulkius žaisliukus, juos užšaldė šaldiklyje. Ugdytiniai diskutavo: ar užšals žaisliukai, kaip reikės išimti ledą, koks jis bus, ar greitai atitirps, ar nieko neatsitiks žaisliukams. Sekančią dieną į visus juos dominusius klausimus vaikai atsakė patys. Kiekvienas norėjo pamatyti, kuris žaisliukas atitirps pirmasis, per kiek laiko ištirps ledas. Kai kurie vaikai neiškentę bandė žaisliukus ištraukti iš ledo.
Po šio eksperimento sekė kitas: užšaldytus ledukų kubelius vaikai supylė į tris lėkštes, užpylė šaltu ir šiltu vandeniu, o vieną lėkštę paliko be vandens. Prie lėkščių, pasidėję žaislinius laikrodžius, vaikai pažymėjo ir skaičiavo ledukų ištirpimo laiką Šio eksperimento metu vaikai sužinojo apie gamtos reiškinius: žiemos ir pavasario kaitą, kokią naudą gamtai teikia vanduo, kodėl patvinsta upės ir tuo pačiu mokėsi pažinti laikrodį.
Pagaminę druskos tirpalą, priešmokyklinukai augino kristalus. Lygino juos su snaigėmis, varvekliais, aptarė, kuo jie panašūs ir kuo skiriasi.
Eksperimentuodami su vėju, nešėsi į lauką „vėjukus“, kurių pagalba nustatė vėjo kryptį, žaidė žaidimus apie vėją. Grupėje, susėdę aplink stalą, pūtė plunksnelę, piešdami naudojo šiaudelius ir pūtė dažus, išgaudami puikiausius kaktusų spygliukus.
Eksperimentuodami su spalvomis, bandė išgauti naujus atspalvius, piešė ant putų ir savo piešinius lygino su gamtos vaizdais, metų laikais. Šio eksperimento metu ugdėsi vaikų kūrybiškumas, sąmoningumas. Visi vaikai, komentuodami savo piešinius, pabrėžė, kad jų nupiešta pieva yra graži, joje pasislėpę gyvena vabalėliai, žydintis medis – pilnas darbščių bitučių ir t.t. Nei viename piešinėlyje nebuvo „šiukšlių ir netvarkos“.
Atlikdami bandymus, vaikai skaičiavo, lygino, matavo turimas medžiagas bei daiktus ugdėsi matematinius įgūdžius. Bandymų metu vaikai kalbėjo, komentavo atliekamus veiksmus, plėtėsi vaikų žodynas, praturtėjo naujais žodžiais, sąvokomis. Eksperimentų metu ugdytiniai mokėsi elgtis saugiai, kaupė patirtį, samprotavo, mokėsi spręsti problemas, geriau suvokti supantį pasaulį.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vida Barinova
TAUSOJAME GAMTĄ
Vasario 20 dieną Ukmergės vaikų lopšelio–darželio „Eglutė“ trijų priešmokyklinių grupių ugdytiniai susirinko į salę padiskutuoti apie juos supančią gamtą. Vaikai minė mįsles, žaidė žaidimus, dėliojo žodžius „Gamta visų namai“, klausėsi draugų deklamuojamų eilėraščių, rūšiavo atliekas, aiškinosi per kiek laiko jos suyra. Vaikai diskutavo, kodėl negalima deginti žolės, ar genys stuksendamas kenkia medeliui, kodėl negalima ardyti skruzdėlynų? Vaikams ypač patiko atlikti „Žaliojo tyrėjo“ užduotis kompiuteryje.
Siekiant išsiaiškinti laimėtojus, už kiekvieną teisingą mintį ar atsakymą priešmokyklinukai dėjo akmenėlius į savo krepšelį, skaičiavo, kurie daugiau jų surinks.
Pasibaigus viktorinai, vaikai, išėję į laukų, į paukščių lesyklas pabėrė trupinėlių ir nukeliavo prie upės lesinti ančių.
Vasario 27 dieną jie visi dalyvaus lopšelyje-darželyje paskelbtoje „Baltojo bado akcijoje“.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vida Barinova
Veiksenos 2016 - 2017 m.m.
MINIME SVEIKATINGUMO SAVAITĘ „SVEIKAS MAISTAS“
Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ jau tradicija tapo paminėti sveikatingumo savaitę „Sveikas maistas“. Šis rugsėjis – ne išimtis. Visą savaitę vaikai grupėse gamino įvairias daržovių salotas, kepė obuolius, spaudė ir ragavo vaisių bei daržovių sultis. Mažieji eglinukai kartu su auklėtojomis, iš likusių vaisių ir daržovių bei gamtinės medžiagos, dėliojo įvairiaspalves mozaikas. Šios mozaikos įspūdingai papuošė įstaigos kiemelį. Likusioji gamtinė medžiaga buvo panaudota neseniai įrengtam sveikatingumo takeliui.
Šios savaitės metu bendrosios praktikos slaugytoja vaikams pasakojo apie sveiką mitybą, dėliojo sveiko maisto piramidę.
Gamtosauginio komiteto narė
Asta Stašaitienė
DALYVAUJAME TRADICINĖJE ŽIEMOS SVEIKATINGUMO SAVAITĖJE „ARBATA, GRYNAS ORAS – SVEIKATA”
Sulaukėme nuostabiai gražios žiemos. Visi džiaugiamės baltais sniego patalais užklojusiais žemę, o labiausiai džiaugiasi Ukmergės vaikų lopšelio- darželio „Eglutė” vaikučiai, nes sausio mėnesį darželyje vyksta tradicinė žiemos sveikatingumo savaitė – „Arbata, grynas oras – sveikata”.
Visų grupių vaikučiai, lydimi auklėtojų, kasdieną skuba į kiemą pasimėgauti žiemos teikiamais malonumais. Kas su rogutėmis, kas su čiuožimo lėkštėmis keliauja slidinėti nuo kalniukų, lipdyti sniego senių, pasimėtyti sniego gniūžtėmis, pabėgioti, sniego angelais nukloti baltą žemę… „Voveriukų” grupės ugdytiniai kartu su auklėtoja Vyganta Blažiene keliavo prie upės pamaitinti ten besibūriuojančių ančių. Linksmi, įraudusiais veidukais, pasisėmę energijos, mažieji grįžta į darželį, kur jų laukia garuojanti, kvepianti vaistažolių arbata ir medutis. Vaikai susipažįsta su vaistažolinių arbatėlių skoniu bei kvapu, sužino, kaip tokia arbata gali apsaugoti nuo įvairių ligų, o sunegalavus – net ir pasveikti.
Vaikai žino, kad žodis vaistažolė susideda iš dviejų žodžių – vaistas ir žolė, kuri gali mus pagydyti be vaistų. Aiškiname vaikams, kad tokių stebuklingų žolelių galime patys prisirinkti vasarą mūsų miškuose ir pievose, o kai kurias galime užsiauginti ir patys.
Lopšelyje-darželyje „Eglutė“ yra vaistažolių kampelis, kuriame patys darželinukai augina įvairias žoleles arbatai: tai ir čiobrelis, ir mėta, ir šalavijas, ir ežiuolė, ir ramunėlės. Vaikai sužino, kad vaistažoles galime rinkti tik švarioje aplinkoje, kuo toliau nuo kelių, gamyklų, purškiamų chemikalais laukų. Surinktas vaistažoles reikia džiovinti tamsioje, vėsioje patalpoje ir tik tada jos tampa tinkamos naudojimui.
Pasistiprinę gamtos teikiamomis dovanomis, vaikai auga sveiki ir stiprūs.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Butiškienė
ORGANIZUOJAME „BALTOJO BADO“ AKCIJĄ
Žiema – sunkus metas žvėreliams ir paukščiams, todėl vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ „Voveriukų“ grupės ugdytiniai, suorganizavo „Baltojo bado“ akciją. Vaikai atnešė iš namų daržovių, vaisių, saulėgrąžų, grūdų ar šieno. Darželinukai jau žino, kad ėdesys žvėrims ar lesalas paukščiams neturi būti sūdytas, konservuotas, supelijęs, sugedęs ar surūgęs. Toks maistas gyvūnus susargdina ir iškankina labiau negu badas. Mažieji miško bičiuliai, kartu su Ukmergės miškų urėdijos miškininkais: miškotvarkos inžinieriumi Ramūnu Jančiulevičiumi ir Pašilės girininku Gestautu Lazausku, žvėreliams ir paukščiams skirtas vaišes nuvežė į Pašilės miške esančią medinę šėryklą. Miškininkai vaikams paaiškino, kad žvėreliai, įpratę rasti maisto įprastoje vietoje, neieško kitur, o kantriai laukia. Vaišių stalas žvėreliams buvo greitai paruoštas.
Padarę gerą darbą, išgėrę kvapnios vaistažolių arbatos, iš miškininkų dovanoto termoso, patyrinėję ir aptarę stirnų ir lapių sniege paliktus pėdsakus, vaikai linksmi ir laimingi grįžo į darželį.
„Voveriukų “ grupės auklėtoja Vyganta Blažienė
PRISIDEDAME PRIE GAMTOS GROŽIO BEI JOS TURTŲ SAUGOJIMO
Visi dideli darbai prasideda nuo pačių mažiausių darbelių. Tam, kad mūsų planeta žemė būtų žalia ir švari, pirmiausia švarus ir žalias turi būti kiekvienas mažas lopinėlis prie mūsų darželio.
Jau ne pirmus metus darželio grupėse, koridoriuose, lauke yra pastatyti spalvoti atliekų rūšiavimui skirti konteineriai. Vaikai pratinami rūšiuoti antrines žaliavas. Jie atvirų veiklų metu grupėse bei dalyvaudami įvairiuose projektuose sužino, kad visa tai, kas susikaupia mūsų namuose: perskaityti laikraščiai, žurnalai, plastmasinė pakuotė, stiklo duženos yra vertinga žaliava iš kurios vėl gali būti pagaminami nauji gaminiai. O rudeniop, nukritus medžių lapams, vaikai su dideliu džiaugsmu juos sugrėbia ir suneša į darželio teritorijoje esančią komposto dėžę.
Antrinių atliekų panaudojimas kasdieninėseveiklose jau tapo tėvų, pedagogų ir vaikų meninės kūrybos išraiška. Vaikai iš kamštelių kuria paveikslus, iš įvairių pakuočių – miestus, labirintus, džiaugiasi pačių kurtais žaislais. Įvairiose pakuotėse augina pasėtus daržovių ir gėlių daigus.
Visi galime prisidėti prie gamtos grožio bei jos turtų saugojimo. Pabandykime padėti Žemei švariai sutikti dar vieną pavasarį.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Janina Šulcienė
SODINAME MIŠKĄ
Balandžio 8 dieną, siekiant įprasminti prof. T. Ivanausko pradėtos gamtosauginės veiklos tęstinumą, gyventojų pilietiškumą, socialinį aktyvumą, VĮ Ukmergės miškų urėdija pakvietė gyventojus į Nacionalinę miško sodinimo šventę, kuri vyko Pašilės girininkijos Kopūstėlių miške .Į šį kvietimą antrus metus iš eilės atsiliepė ir vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ bendruomenė, kuri šviečiant pavasarinei saulei ir pučiant lengvam vėjeliui, sodino eglių sodinukus. Po malonaus darbo talkininkų laukė garuojanti grikių košė ir kvapni arbata. Urėdo pavaduotojas Vilius Palionis talkininkams įteikė atminimo dovanėles.
Vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ auklėtoja Birutė Lukošienė
VYKSTAME Į PANEVĖŽIO RAJONO PAŠILIŲ STUMBRYNĄ
Balandžio 25 dienos rytą, vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinių grupių ugdytiniai (pagal vykdomo tarptautinio projekto Erasmus+ „Miško pasaka“ veiksenas) išvyko į Pašilių stumbryną, kur jų laukė susitikimas su galingiausiais Lietuvos miškų gyventojais – stumbrais. Stumbryno darbuotojas supažindino vaikus su saugaus elgesio taisyklėmis, papasakojo apie stumbrų gyvenimą ir elgesį. Darželinukai sužinojo, kad šiuo metu aptvare gyvena 11 stumbrų, o laisvėje jų klajoja kelios dešimtys, kad suaugęs stumbras yra apie 2 m aukščio ir sveria apie vieną toną, kad stumbrai išgyvena iki 30 metų, minta žole, ėda jaunų medžių ir krūmų šakeles. Kadangi žolės dar nėra daug, aptvaruose laikomi stumbrai šiuo metu šeriami šienu ir kombinuotais pašarais.
Pradžioje vaikai tik nedrąsiai, nuo apžvalgos aikštelės, gėrėjosi miško galiūnais, o vėliau, lipo žemyn, aptarinėjo jų išvaizdą, kailį, ragus. Gražu buvo žiūrėti, kai šie galiūnai susirinko prie aptvaro ir laukė vaikų atvežtų skanėstų. Darželinukai vaišino stumbrus morkomis, kopūstais, duonos ir batono riekelėmis.
Nors visą kelionės laiką dulkė lietus, nuotaika buvo puiki. Tai buvo įsimintina išvyka, kurioje patyrėme daug įspūdžių, sužinojome daug naujo. Labai puiki gamtos pamoka priešmokyklinukams.
Vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ „Nykštukų“ grupės auklėtoja Elvyra Didžiokienė
DALYVAUJAME EDUKACINĖSE VEIKLOSE PANEVĖŽIO KRAŠTOTYROS MUZIEJUJE IR KAUNO BOTANIKOS SODE
Sausio 26-27 dienomis Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ vyresniųjų ir priešmokyklinių grupių ugdytiniai lankėsi Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo oranžerijoje ir dalyvavo edukacinėje valandėlėje.
Apsilankę NSO Naturales Scientiae Omnibus („Gamtos mokslai visiems“) laboratorijoje organizuojamoje edukacinėje valandėlėje, pirmiausia vaikai buvo supažindinti su saugaus elgesio taisyklėmis. Darželinukai sužinojo apie vandens savybes, išsiaiškino, kodėl vanduo negali būti vadinamas baltu, o yra bekvapis, beskonis ir gali būti kietas. Mažieji „mokslininkai “ pylė vandenį į mėgintuvėlius, eksperimentavo su pipirais, stebėjo, kaip pipirai laikosi vandens paviršiuje ir neskęsta. Darželinukai išsiaiškino, kad vandens paviršių dengia plėvelė. Vaikai stebėjosi, kodėl įmerkdami pirštą į vandenį, negali plėvelės sutraukyti. Tik, pasinaudoję indų ploviklio lašeliu, vaikai sutraukė ant vandens susidariusią plėvelę. Vaikams buvo įdomu sužinoti, kas yra rūgštis, kas yra šarmas, kaip galima spalvotą vandenį paversti bespalviu. Smagu buvo atlikti eksperimentus su balionais. Užmauti ant butelių, balionai patys gražiai išsipūtė, sukeldami vaikams daug džiaugsmo.
Lankydamiesi oranžerijoje, vaikai sužinojo, kad čia auga pusantro tūkstančio skirtingų augalų. Ekskursijų vadovė Edita papasakojo apie bengališkus fikusus ir jų orines šaknis. Vaikai grožėjosi didelėmis palmėmis, papajų ir banano medžiais, pamatė daug įvairių kaktusų, baltąją streliciją, kuri panaši į kuoduotą paukščio galvą.
Ši unikali galimybė pažinti, paliesti grublėtą palmės kamieną, pasigrožėti augalais, kurie į Kauno oranžeriją yra atvežti iš visų pasaulio šalių, praturtino vaikų žinias, suteikė jiems daug teigiamų emocijų. Vaikai grįžo pilni įspūdžių ir nekantraudami laukia kitos išvykos.
priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vida Barinova
Ukmergės vaikų lopšelio–darželio „Eglutė“ priešmokyklinių „Nykštukų“ ir „Naminukų“ grupių ugdytiniai, kartu su auklėtojomis Vida Barinova, Onute Bakanauskiene ir Birute Lukošiene sausio devintosios rytą, išvyko į Panevėžio .kraštotyros muziejų. Šią galimybę suteikė vis dar vykstantis tarptautinis projektas Erasmus + „Miško pasaka“. Ekskursiją organizavo projekto koordinatorė Rita Pumputienė. Tai pirmoji šių metų ekskursija, po kurios laukia dar daug įdomių išvykų.
Kraštotyros muziejuje vaikai dalyvavo dviejuose edukacinėse veiklose. Pirmoji – „Rankų darbo popierius“. Šios valandėlės metu vaikai sužinojo popieriaus atsiradimo priešistorę, praturtino savo žodyną naujais žodžiais: papirusas, pergamentas., aptarė popieriaus gamybos procesą. Kiekvienas vaikas išbandė senovinį popieriaus gamybos metodą ir pasigamino unikalų popieriaus lakštą. Grįžę į darželį, vaikai surengė savo gamybos popieriaus parodėlę.
Antroji edukacinė veikla – „Miško pasaka“. Vaikai visi kartu sekė žalią pažinimo pasaką, įtvirtino žinias apie miško medžius ir jų sėklas. Priešmokyklinukai klausėsi paukščių giesmių, bandė jas atpažinti, sužinojo paukščių bei gyvūnų gyvenimo ypatumus, rašė paukščių ir gyvūnų pavadinimus. Vaikai noriai dalyvavo „miško pasakoje“ ir, teisingai atlikę tris užduotis, „išgelbėjo princesę“. Už aktyvų dalyvavimą, darželio ugdytiniai buvo apdovanoti knygų skirtukais.
Muziejuje vaikai turėjo unikalią galimybę stebėti ir drugelių kolekciją.
Lopšelio–darželio bendruomenė džiaugiasi įstaigoje vykdomais projektais, kurie praturtina vaikų žinias, suteikia daug emocijų keliaujant, bendraujant, pažįstant savo šalį. Smagi kelionė į Panevėžio kraštotyros muziejų, laukia ir priešmokyklinės „Žirniukų“ grupės ugdytinių.
Šios išvykos yra finansuojamos iš projekto lėšų.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vida Barinova
PLEČIAME GAMTOSAUGINES ŽINIAS MINDŪNŲ MUZIEJUJE
Balandžio 19-20 dienomis vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ ugdytiniams (pagal vykdomo tarptautinio projekto Erasmus+ „Miško pasaka“ veiksenas) buvo organizuojamos ekskursijos į Antano Truskausko medžioklės ir gamtos muziejų Mindūnuose (Molėtų raj.). Tai muziejus, kuriame eksponuojamos garsiausio Lietuvos medžiotojo A. Truskausko sumedžiotų gyvūnų iškamšos iš Afrikos, Azijos, Šiaurės Amerikos, Sibiro. Vaikai tarsi gyvus pamatė rudąjį lokį, liūtą, stumbrus, antilopes ir daug kitų žvėrių. Darželinukams patiko ir Lietuvos girių gyventojų ekspozicija. Ugdytiniai džiaugėsi, kad žvėrys tarsi gyvi, tik bijoti nereikia – neįkąs. Vaikai sužinojo, kas yra albinosai ir kaip jie atrodo, susidomėję žiūrėjo įdomų filmuką apie Lietuvos vandenyse gyvenančius vėžius.
Po pažinties su gyvūnais, vaikai aplankė ir žvejo sodybą. Ikimokyklinukai pabuvojo žvejo troboj, svirne, pasiklausė „kalbančių“ žuvyčių, apžiūrėjo senovinius rakandus. Ugdytinius sudomino lopšys su kūdikiu ir žvejo batai mediniais padais. Puiku, kad gidės sugebėjo savo pasakojimus sutrumpinti ir vaizdžiai pateikti darželinukams.
Dėkojame projekto koordinatorei Ritai Pumputienei už puikią galimybę praplėsti vaikų akiratį.
Vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ auklėtoja Rita Morkūnienė
SUSIPAŽĮSTAME SU NARIUOTAKOJAIS
Sausio 24 dieną į Ukmergės vaikų lopšelį-darželį „ Eglutė“ iš Palangos zoologijos sodo atvyko keliaujanti nariuotakojų ekspozicija. Vaikai pamatė gyvus vorus, vienus iš didžiausių pasaulio tarakonų, šimtakojį ir kitus gyvūnus. Darželinukai ne tik apžiūrėjo netradicinius gyvūnus, bet ir sužinojo kuo jie maitinasi, kur gyvena, skaičiavo, kiek jie turi kojų, aptarė jų spalvas. Grįžę į grupes, vaikai dar ilgai dalinosi įspūdžiais, bandė nupiešti labiausiai įsiminusius gyvūnėlius.
STIPRINAME SVEIKATĄ
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio ,,Eglutė‘‘ ,,Boružiukų‘‘ ir ,Skruzdėliukų‘‘ grupių ugdytiniai bei jų tėveliai, sausio 9 – vasario 28 dienomis dalyvavo respublikiniame projekte ,,Ikimokyklinukų žiemos olimpiada 2017“.
Šio projekto metu vaikams buvo diegiamas supratimas apie judėjimo gryname ore naudą žmogaus sveikatai. Mažieji supažindinti su įvairiomis žiemos sporto šakomis bei pramogomis. Kartu su auklėtojomis vaikai šaldė vandenį, jį dažė, puošė kamšteliais, kol susiformavo sėkmės talismanas – ,,krabiukas-boružiukas“. Atgijęs talismanas vaikus lydėjo viso projekto metu. Jis kartu su vaikais išbandė įvairius sportinius žaidimus: sniego gniūžčių mėtymą į taikinį, čiuožimą nuo kalniuko ir pramogas su rogutėmis.
Tuo pačiu, mažieji projekto dalyviai netradiciškai paminėjo ir Lietuvos Laisvės gynėjų dieną. Vaikai, padedami auklėtojų nuspalvino sniego gniūžtes geltona, žalia ir raudona spalvomis, vėliau jas mėtė į atitinkamos spalvos ant sniego paguldytus lankus, taip suformuodami Lietuvos trispalvę vėliavą.
Iš visų siūlomų sporto šakų, vaikams labiausiai patiko rogučių sportas. Kadangi kalniukas nuo įstaigos tolokai, o ugdytiniai dar labai maži, kad įveiktų tokį atstumą, todėl pedagogės pasiūlė sniego kalnelį supilti įstaigos kiemelyje. Auklėtojai Nijolei Valienei ir ugdytinių tėveliais padirbėjus sniego kastuvais, kalnelis buvo supiltas. O koks smagumėlis čiuožti su čiuožynėmis nuo savojo kalnelio! Snieguoti, šlapi, tačiau patenkinti darželinukai grįžo į grupes. Skardus juokas ir įspūdžiai lydėjo vaikus visą dieną. Šis žiemos džiaugsmas nereikalavo didelių investicijų, o vaikams padovanojo daug smagių akimirkų.
Kartu su žiema baigiasi ir ikimokyklinukų žiemos olimpiada. Kovo 1 dieną Kaune organizuojamas baigiamasis šio projekto renginys, į kurį vyks ir mūsų įstaigos pedagogės Nijolė Valienė bei Daiva Gaikovičienė. Renginyje jos turės galimybę pasisemti patirties organizuojant panašaus pobūdžio projektus.
Lopšelio –darželio „Eglutė“ informacija
Vis dažniau kalbame apie sveikatą, jos stiprinimą, sveikatos problemas bei sveiko gyvenimo būdo nuostatų formavimosi svarbą vaikystėje. Vaikų kasdienybę ir laisvalaikį vis labiau užvaldo televizija ir kompiuteriai. Vaikui kasdien rekomenduojama dvi – tris valandas aktyvaus judėjimo tam, kad užtikrintume sėkmingą viso kūno ir jo funkcijų vystymą(si). Reikšmingiausias harmoningo vaiko vystymo(si) ir sveikatos stiprinimo veiksnys vaikystėje – judėjimas. Vaikai, kurie daug juda ar sportuoja, yra sveikesni, geriau įvaldo savo kūną.
Gegužės mėnesį minima Pasaulinė judėjimo sveikatos labui diena. Ukmergės vaikų lopšelio-darželio “Eglute” bendruomenė kiekvienais metais aktyviai pažymi šią datą. Gegužės 23 dieną vyresniųjų grupių vaikai kartu su auklėtojomis pėsčiomis keliavo į miesto stadioną pasportuoti, pažaisti, parungtyniauti, pasisemti geros nuotaikos bei energijos. O patys mažiausieji darželinukai buvo pakviesti į sporto ir žaidimų šventę „Judu, krutu, žaidžiu kartu su draugu“. Mažuosius ugdytinius darželio kiemelyje pasitiko du sportininkai: sunkumų kilnotojas (Nijolė Valienė) ir krepšininkas (Danutė Makauskienė). Mažyliai maudėsi spalvotų kamuoliukų baseine, slėpėsi po parašiutu, gaudė vėją, landžiojo tuneliais, čiuožė kalneliu ir labai daug judėjo. Vyresniųjų vaikų judėjimo šventę miesto stadione suorganizavo auklėtojos Jūrate Burokienė ir Jadvyga Balžekienė. Jų išradingumo ir aktyvumo dėka visi galėjo pasidžiaugti puikiu renginiu. Šventė prasidėjo linksma mankštele, skambant nuotaikingai dainelei. Po to dalyvių laukė daugybė paruoštų rungčių. Vaikai galėjo išbandyti savo jėgas, vikrumą, orientaciją. Sportas ir judėjimas, vykstantis komandoje ar su draugais, stiprino socialinius vaiko ryšius, ugdė draugiškumą. Ypač linksma buvo šokinėti maišuose, „važiuoti” traukinuku ir t.t. Daugiau susikaupimo pareikalavo orientacinės rungtys perduodant estafetę draugui ir perkeliant „tiltuką”. Tačiau, pasitelkiant pagalbą, visos kliūtys buvo įveiktos. O kiek džiugių akimirkų, kiek juoko ir geros nuotaikos padovanojo ši diena! Ir, kaip visada, nugalėjo draugiškumas!
Visi šventės dalyviai buvo apdovanoti sveikatingumo prizais – pakuotėmis vaisių sulčių. Kupini gerų emocijų ir nusiteikę būti fiziškai aktyviais, visi sportininkai sugrįžo į grupes. Tikimės, kad kitais metais sis tradicinis renginys sulauks dar gausesnio bendruomenės narių būrio.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Butiškiene
Sklaida
-
- Vilkmerge.lt 2016 m. balandžio 22 d. „Tarptautiniai projektai praturtina vaikų ugdymą“
- Vilkmerge.lt 2016 m. balandžio 27 d. „Darželinukai – aktyvūs projekto „Darni mokykla“ dalyviai“
- Vilkmerge.lt 2016 m. gegužės 13 d. „Eglutės“ vaikučiai vyko į VU botanikos sodą“
- Vilkmerge.lt 2016 m. birželio 14 d. „Iš kur atkeliauja vanduo“ – ekskursija į UAB „Ukmergės vandenys“
- Vilkmerge.lt 2016 m. birželio 23 d. „Dalyvavo projekte „Visa šeima taupo“
- Vilkmerge.lt 2016 m. birželio 30 d. „Organizuotas projektas „Diena be elektros“
- Ukmergės žinios 2016 m. rugsėjo 23 d. „Veiklas skiria miškams ir ekologijai“
- Miškai 2016 m. gruodis „Jaunajai kartai miškininkų dėmesys“
- Vilkmerge.lt 2017 m. sausio 16 d. „Žiemos sveikatingumo savaitė vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“
- Vilkmerge.lt 2017 sausio 11 d. „Edukacinės veiklos Panevėžio kraštotyros muziejuje“
- Gimtoji žemė 2017 m. vasario 2 d. Nr. 14 „Darželinukų atradimai botanikos sode“
- Vilkmerge.lt 2017 m. sausio 31 d. „Ukmergės vaikų lopšelio- darželio „Eglutė“ vaikai ugdosi netradicinėse aplinkose“
- Vilkmerge.lt 2017 m vasario 15 d. „Baltojo bado akcija Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“
- Vilkmerge.lt 2017 m vasario 17 d „Margas gyvūnijos pasaulis“: edukacinė mobili programa vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“
- Gimtoji žemė 2017 m. vasario 21 d. Nr. 21 „Padėdami žvėreliams, mokėsi pažinti gamtą“
- Gimtoji žemė 2017 m. kovo 21 d. Nr. 32 „Drauge su miškininkais kėlė inkilus“
- Vilkmerge.lt 2017 m. balandžio 10 „Sveikatinimo akcija „Aš bėgu -2017“ vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“
- Gimtoji žemė 2017 m. gegužės 4 d. Nr. 49 „Kelionė į Mindūnus“
- Vilkmerge.lt 2017 m. gegužės 3 d. „Išvyka į Panevėžio raj. Pašilių stumbryną“
- Gimtoji žemė 2017 m. birželio 6 d. Nr. 63 „Smagiai paminėta pasaulinė judėjimo sveikatos labui diena“
- Vilkmerge.lt 2017 m. spalio 7 d. „Svečiuose pas ožkų karalienę“.
- Vilkmerge.lt 2017 m. spalio 13 d. „Sveikatingumo dienos Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“
- www.ukzinio.lt 2017 m. spalio 10 d. „Dalyvauja akcijoje „Apibėk mokyklą“
- Vilkmerge.lt 2017 m. lapkričio 17 d. „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“
- Vilkmerge.lt 2017 m. lapkričio 22 d. „Penktadienis „Eglutėje“ kvepėjo bičių vašku“
- Vilkmerge.lt 2018 m. sausio 16 d. „Eksperimentai – mokymasis per patirtį“
- www.ukzinio.lt 2018 m. vasario 13 d. „Sveikatą stiprino arbatomis“
- Vilkmerge.lt 2018 m. vasario 23 d. „Gamta – visų namai“
- Vilkmerge.lt 2018 m. kovo 10 d. „Laboratorija ant ratų“
- Vilkmerge.lt 2018 m. kovo 20 d. „Žemės diena išradingai“
- Vilkmerge.lt 2018 m. gegužės 16 d. „Smagi edukacija „Eglutėje“
- Vilkmerge.lt 2018 m. balandžio 18 d. „Smagi išvyka į Vilnių“
- Vilkmerge.lt 2018 m. balandžio 28 d. „Gerumo akcija lopšelyje-darželyje „Eglutė“
- Vilkmerge.lt 2018 m. gegužės 8 d. „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą“
- Vilkmerge.lt 2018 m. balandžio 24 d. „Priešmokyklinukų edukacinės kelionės“
- “Ukmergės žinios” 2017 m. kovo 31 d. Nr. 26 “Ispanijoje teko pakeisti lietuviškus įpročius”
- Vilkmerge.lt 2017-03-21 “Ilsėtis nėra kada. Pedagoginė ir pažintinė patirtis Ispanijoje”
- “Gimtoji žemė” 2018-03-29 “Eglutėje” – gausus būrys svečių
- Vilkmerge.lt 2018-04-18 “Smagi išvyka į Vilnių”
- Vilkmerge.lt 2018-07-05 “Kelionė į Graikiją baigėsi tarptautinis projektas”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-01-25 “Baltasis badas”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-01-30 “Mūsų miškai, mūsų gyvenimas”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-02-22 “Skaičiuojam, matuojam, lyginam”
- Gimtoji žemė 2019 m. kovo 27 d. Nr. 23 „Su miškininkais paukščiams kėlė inkilus“
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-04-17 “Plastikui – ne”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-05-02 “Įdomi darželinuk veikla Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje “Eglutė””
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-05-10 “Išvyka į triušiukų slėnį”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-09-20 projektas “Žaidimų laukas”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-10-09 “Sveikatingumo savaitė”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-10-17 “Taikome Sebastiano Kneipo sveikatinimo metodą”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-10-25 “Vykome į ZOOPARKĄ”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-11-28 “ Pedagogės dalyvavo Jaunųjų miško bičiulių seminare”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-12-03 ”Draugavome su šuneliu Amsiu”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2019-12-05 ”Kalėdinis žaisliukas iš gamtinės medžiagos”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2020-01-20 ”Susitikimas su Kęstučiu Jarmalavičiu”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2020-03-02 ”Įdomi edukacija”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2020-06-26 ”Miestas iš kartono dėžučių”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2020-07-13 ”Išvyka į Levandų ūkį”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2021-04-08 ”Maitinamės ekologiškai”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2021-06-25 ”Rasos šventė”
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje “Ukmergės švietimas kojakojon”, 2021-07-10 ”Vasaros spalvos”
- Gimtoji žemė. 2021 m. rugsėjo 22 d. Nr. 72 “Kneipo taku į sveikatos šalį”.
Įsivertinimas ir išvados
Aplinkosauginio įsivertinimo rezultatai 2019-2020 m.m.
Loading...
Aplinkosauginio įsivertinimo rezultatai 2018-2019 m.m.
Loading...
Aplinkosauginio įsivertinimo rezultatai 2017-2018 m.m.
Aplinkosauginio įsivertinimo rezultatai 2016-2017 m.m.
APLINKOSAUGINIO ĮSIVERTINIMO REZULTATAI IŠ IR IŠVADOS
Projekto pristatymas
Veiksenos
Susitikimai
Išvyka į Turkiją
Gruodžio 1–4 dienomis Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ pedagogės Rita Pumputienė ir Vyganta Blažienė lankėsi Ankaros mieste, Turkijoje. Čia vyko pirmasis Erasmus+ KA229 švietimo sektoriaus strateginės partnerystės projekto Nr. 2019-1-TR01-KA229-077340_5 ,,Tasarla Öğren‘‘ (,,Smulkios gamtinės detalės žaidimuose‘‘) partnerių iš Portugalijos, Rumunijos, Bulgarijos, Lenkijos ir Lietuvos susitikimas, kurio metu projekte dalyvaujančių šalių atstovai supažindino su jų šalyse veikiančia švietimo sistema, pristatė šiam projektui sukurtus logotipus. Projekto dalyviai diskutavo apie Erasmus+ KA229 projekto galimybes, domėjosi Turkijos kultūra ir istorija, aplankė Ankaros miesto žymias vietas, susipažino su turkų nacionaline virtuve. Projekto partneriai turėjo galimybę apsilankyti Turkijos valstybiname darželyje bei mokykloje. Visus dalyvius nustebino šios šalies švietimo įstaigų edukacinių erdvių turtingumas, inovatyvių priemonių gausa. Bendradarbiavimas su Turkijos kolegomis buvo malonus, šiltas ir draugiškas. Sekantis partnerių susitikimas numatomas 2020 m. Rumunijoje.
Išvyka į Portugaliją
https://m.facebook.com/groups/erasmuspliuslietuva/permalink/1617529975249548/
Išvyka į Rumuniją
https://www.facebook.com/groups/erasmuspliuslietuva/permalink/1642632742739271/
Ataskaitos
Laimėjimai
Sklaida
1. “Gimtoji žemė” 2014 m. spalio 25 d. Nr. 122, straipsnis “Dalyvauja tarptautiniame projekte”.
2. “Gimtoji žemė” 2016 m. rugpjūčio 13 d. Nr. 91, straipsnis “Kelionė į druskininkus sustiprino draugystę”.
3. “Gimtoji žemė” 2016 m. rugsėjo 22 d. Nr. 107, straipsnis “Ukmergėje vieši šešių užsienio šalių atstovai”.
4. “Ukmergės žinios” 2016 m. rugsėjo 23 d. Nr. 73, straipsnis “Veiklas skiria miškams ir ekologijai”.
5. Žurnalas “Miškai” ( www.zurnalasmiskai.lt) 2016 m. gruodis, straipsnis “Jaunajai kartai – miškininkų dėmesys”.
6. www.erasmus-plius.lt (dalyvių įspūdžiai) – “Projektui “V Rozpravkovom Lese” įsibėgėjus”.
7. „Tarptautiniai projektai. Nauda ir (ar) būtinybė šiuolaikiniam vaikui“.
Kiti dokumentai
Laimėjimai
MINIME SVEIKATINGUMO SAVAITĘ „SVEIKAS MAISTAS“
Informacija ruošiama.
Sklaida
- EC.Europa.eu;
- Erasmus 2018;
- Ukmergės rajono švietimo institucijas jungiančiame facebook puslapyje „Ukmergės švietimas kojakojon“, informacija apie lopšelyje-darželyje “Eglutė” vykdomą Erasmus+ projektą „Together at school and life“:
- https://www.facebook.com/166107850723387/posts/405633716770798?sfns=mo
- Etwining platform (sertifikatas).
Veiksenos
Susitikimai
IŠVYKA Į BULGARIJĄ
Ukmergės vaikų lopšelis-darželis„Eglutė“ trečią kartą laimėjo tarptautinį projektą Erasmus+ ,,Kartu mokyklojeir gyvenime“(„Together at school and in the life“Nr.2018-1-PT01-KA229-047538_2). Tai dviejų metų projektas, kurisleis mokytojams ir švietimo pagalbos specialistams iš Lietuvos, Bulgarijos, Italijos, Portugalijos ir Lenkijos pagilinti žinias apie specialiųjų ugdymosi poreikių vaikus,integruotus į bendrojo ugdymo įstaigas.Pastaraisiais metais tokių vaikų daugėja ne tikLietuvoje, bet ir kitose šalyse.Mokyklų vadovai, mokytojai, tėvai, vaikai –visi susiduria su nemenkais iššūkiais, kuriuos ne visada pavyksta įveikti. Tam, kad įtraukusis ugdymas taptų realybe, turi įvykti sisteminiai pokyčiai visose ugdymopakopose, turime mokytis iš tų, kurie tai geba daryti geriausiai.Pirmasis partnerių susitikimas vyko lapkričio 11-16 dienomis Bulgarijoje, Sofijos vaikų lopšelyje-darželyje Nr.79.Į šį susitikimą vyko ir mūsų ikimokyklinio ugdymo mokyklos logopedė AstaStašaitienė, projekto koordinatorė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja Rita Pumputienė ir lopšelio-darželio direktorė Meilė Jasevičienė. Vizito metu dalyviai stebėjologopedo, psichologo, spec, pedagogo darbą, klausėsi profesorės Anny Troshevos minčių apie įtraukųjį ugdymą, lankėsi kitose švietimo ugdymo įstaigose.Per vizitą Bulgarijoje mokytojai pagilino bendrąsias kompetencijas,taip pat socialinius komunikacinius, informacijos valdymo, reflektavimo, edukacinius ir efektyvios veiklos gebėjimus.
Vaikų lopšelio-darželio Eglutė“ padagogės toliau sėkmingai dalyvauja projekte Erasmus+ „Together at school and in the life“, kuriame dar dalyvauja Lenkijos, Italijos, Bulgarijos, Portugalijos pedagogai. Šis projektas skirtas pedagogų, dirbančių su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais, kompetencijų tobulinimui.
Įstaigos logopedė Asta Stašaitienė, mokytojos Rosita Kasnikauskaitė bei Rita Pumputienė vyko į Italiją, kur kovo 10-14 dienomis vyko antrasis projekto partnerių susitikimas. Pedagogės turėjo galimybę susipažinti su Italijos švietimo sistema bei vaikų, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių integraciją. Projekto partneriai aplankė Salerno (Battipaglia) profesinio rengimo centą, kuriame sėkmingai mokosi ir gyvenimui ruošiami specialiųjų poreikių jaunuoliai, stebėjo ikimokyklinio bei mokyklinio amžiaus vaikų psichomotorikos lavinimo bei kalbos ugdymo uziėmimus. Viešnagės pabaigoje pedagogės gavo traptautinius sertifikatus.
ĮSPŪDŽIAI IŠ KELIONĖS LENKIJOJE
PAGAL PROJEKTĄ ERASMUS+ „TOGETHER AT SCHOOL AND IN THE LIFE“
2019 metų lapkričio 5-8 dienomis, Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos: Rita Pumputienė, Daiva Gaikovičienė ir logopedė Asta Stašaitienė buvome išvykusios į Lenkiją pagal projektą Erasmus+ „Together at school and in the life“ Nr.2018-1-PT01-KA229-047538_2. Lenkijoje susitikome su kitais projekto dalyviais iš Lenkijos, Bulgarijos, Italijos ir Portugalijos. Vizito tikslas buvo susipažinti su užsienio kolegų patirtimi panaudojant žemąsias ir aukštąsias technologijas, dirbant su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais. Varšuvoje apsilankėme mokykloje Szkola Podstawowa z Oddzialami integracyjnymi Nr 112; im. Marii Kownackiej. Lydimi projekto koordinatoriaus Bartlomiej Marek ir spec. pedagogės Agniesckos Gradowskos stebėjome spektaklį, kuriame vaidino ir specialiųjų poreikių turintys vaikai. Mokykloje apžiūrėjome klases, dalyvavome bendrojo lavinimo pamokose, stebėjome mokyklos psichologo, logopedo, socialinio darbuotojo organizuotas veiklas su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais, lankėmės sensoriniame, kineziterapijos kabinetuose.
Šio vizito metu apsilankėme ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, kurioje į bendrąsias grupes yra integruoti specialiųjų ugdymosi poreikių vaikai. Nustebino darželis, kuris yra pakankamai naujas. Visose grupėse, kabinetuose, sporto ir aktų salėse spalvingi baldai, žaislai, ugdymo priemonės ir įrengimai. Koridoriuose daug vaikų darbelių, atliktų vykdant įvairius projektus. Ant grindų – lavinamieji takeliai, įrengta erdvi rūbinė, skirta visoms darželio grupėms su atviromis spintelėmis ir kiekvienos grupės stendais su informacija ugdytinių tėveliams. Grupėse gausu vaizdinės medžiagos ant sienų, lubų, langų ir durų. Priemonės, žaislai išdėlioti ant palangių. Visose grupėse yra medinė priemonė „Mano diena darželyje“ su lentelėmis, ant kurių yra visos dienos veiklų piešiniai ir slenkanti rodyklė su garsu, kad specialiųjų poreikių vaikai atkreiptų dėmesį, kada keičiasi ugdomoji veikla. Prausykloje kiekvienas vaikas turi savo stiklinę su dantų pasta ir šepetėliu. Po valgio vaikai valosi dantukus. Darželyje yra spec. pedagogo, logopedo sensoriniai kambariai, salė su įvairiais kūno kultūros įrengimais: tinklais, masažine kėde ir t. t.
Paliko įspūdį tai, kad tiek mokykloje, tiek darželyje mokytojai, specialieji pedagogai ir vaikai labai rūpinasi ir padeda specialiųjų poreikių turintiems vaikams. Jie visi šiltai ir draugiškai bendrauja, todėl autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai įstaigoje jaučiasi saugiai, nesijaučia atstumti ir neįvertinti.
Šis vizitas mūsų komandai davė teorinių ir praktinių žinių. Lenkijos pedagogų perduotą praktiką – žinias ir įgūdžius, panaudosime savo įstaigoje kasdieniame darbe su ugdytiniais, o ypač su vaikais turinčiais specialiųjų ugdymosi poreikių ir mokymosi problemų.
Savo ugdomojoje veikloje jau panaudojau matytus žaidimus, pasigaminau priemonę kairės ir dešinės pusių skyrimui. Vėliau panaudosiu vaikų kurtą pasaką apie katę, kai vaikai keisdamiesi, abejose rankose laikydami flomasterius, suko (piešė) įvairiaspalvius ratus ant didelių lapų, vėliau lankstė kates iš popieriaus ir klijavo prie siūlų kamuolių. Labai patiko matyta veikla, kaip lavinti smulkiąją motoriką panaudojant natūralias priemones.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja
Daiva Gaikovičienė